Türkiye'ye Geri Dönüyor!


Son olarak 2011'de ev sahipliği yaptığımız motor sporlarının zirve organizasyonu, 15 Kasım 2020'de tekrar InterCity İstanbul Park'ta düzenlenecek. Serhan Acar ile özel röportajımız da haberin sonunda.

25.08.2020 00:00
Bir süredir konuşulan, başta söylenti olduğu zannedilen ama zamanla ciddileşen F1, Türkiye'ye geri mi dönüyor? sorusu nihayet cevap buldu: Evet, dönüyor!

FIA yaklaşık 10 gündür devam eden söylentileri doğruladı ve Türkiye'nin 17 yarışlık Formula 1 2020 takvimine eklendiğini açıkladı.

13-15 Kasım hafta sonunda düzenlenecek olan yarış, sezonun da sondan bir önceki durağı olacak. Şampiyonluk yarışında da kritik öneme sahip olması beklenen Türkiye GP, tıpkı eskiden olduğu gibi sezonun en heyecanlı yarışlarından birine ev sahipliği yapacak.

5338 metrelik InterCity İstanbul Park ilk olarak 2005'te bir F1 yarışına ev sahipliği yapmış ve 130 bin kişi yarışı tribünlerde takip etmişti. Özellikle 8. virajı ile yarışçıların ve F1 tutkunlarının hafızalarına kazınan pistte ilk sene kazanan Kimi Raikkonen olurken, son kez düzenlendiği 2011 yılında ise Red Bull Racing'den Sebastian Vettel mutlu sona ulaşan pilot olmuştu.
Serhan Acar: "Çok heyecanlı bir yarış bizi bekliyor olabilir."
Sesi F1 ile özdeşleşen Serhan Acar bu sıcak gelişmeyle ilgili sorularımızı yanıtladı.
Ne düşünüyosunuz F1'in Türkiye'ye geri dönüşü hakkında?
Çok olumlu bir gelişme olduğunu düşünüyorum. Daha önce de geri döneceğine dair iddialar olmuştu ama sonunda resmiyete kavuştu. Mevcut şartların da bunda etkisi oldu, birçok yarış ertelendi ve bizim gibi organizasyonu üstlenecek cesarete sahip ülkeler öne çıktı. Şu an zaten dünyada herhangi bir spor organizasyonunu gerçekleştirmek bir maharet olarak öne çıkıyor. O yüzden F1 gibi bir organizasyonu düzenlemek ülkemiz açısından büyük bir artı olacaktır.
InterCity İstanbul Park yönetimi de bu süreci iyi yönetti. FIA ve TOSFED'in önümüzdeki 80 gün içinde iyi bir sportif organizasyon çıkaracağına inanıyorum. Zaten TOSFED'in bu konuda ciddi tecrübesi var. Tüm bunları bir araya getirdiğimizde, önümüzde kısa bir süre de olsa ülke olarak bu organizasyonu yapabilecek yetkinliğe sahip olduğumuzu düşünüyorum. Emeği geçen herkese teşekkür etmek lazım.Etiketler: F1 dünyası Türkiye GP'nin dönüş haberleri
40

Hava Durumu ANKARA