Sainz Sr ve Jr onları bir araya getiren araba tutkusunu ortaya koyuyor


İspanyol ikilisi Dakar, F1, WRC ve ünlü Matador takma adını tartışıyor.

21.06.2020 04:44

İspanyol ikilisi Dakar, F1, WRC ve ünlü Matador takma adını tartışıyor.

Carlos Sainz motor sporları ile eşanlamlı bir isimdir. Bu röportajda hem baba hem de oğul ile otomobil tutkusu ve aile rekabeti hakkında konuşuyoruz.

Carlos Sainz Sr, 58 yaşında hem Dünya Ralli Şampiyonasında hem de Dakar'da bir ralli efsanesidir. Ve onun adı oğlu Carlos Sainz Jr altıncı Formula 1 sezonuna başlamak üzere.

Bu röportajda, zirveye olan yolculuklarını ve onları bir araya getiren tutkuyu tartışıyorlar ...

Sr, toplanma tarihine gerçekten şahit oldunuz. Bize o dönem hakkında ne söyleyebilirsin?

Carlos Sainz Sr: Her şeyin mümkün olduğu eski toplanma günlerinde yaşadığım için çok şanslıydım. Uzun rallilerimiz vardı ... geceye çok fazla araba sürüyorduk. Tüm değişiklikleri ralli boyunca şimdiye kadar yaşadım. Tüm bu geçişleri yaşadığım için şanslıydım.

Sr, kariyeriniz boyunca en sevdiğiniz otomobil hangisiydi; aklına takılan bir an mı?

Sr: Her aracı doğru bir şekilde değerlendirmek için zamanında koymanız gerektiğinden, cevaplamak her zaman zordur. Çünkü 2004 otomobilini 1990 otomobiliyle karşılaştırmak adil değil. Her küçük detayı her arabanın en iyisinden seçmek ve böyle bir araba yapmak güzel olurdu. Çok eğlenceli olurdu. Toyota Celica'yı unutamam [Sub], Subaru, Ford Focus, Escort ve daha sonra Xsara'da kazandım.

Sr, en zorlu takım arkadaşın kimdi?

Sr: Söylemesi zor. Juha Kankkunen, Didier Auriol gibi çok güçlü takım arkadaşlarım vardı. Elbette, Colin [McRae]. En çok onunla birlikteydim. Sonuna doğru ve ani ve çok üzücü bir kazadan önce iyi bir arkadaşımdı. O zaman Sébastien Loeb, ona indirim yapamazsınız. Tüm bu şampiyonlara büyük saygı duyuyorum.

Ve siz Jr, Formula 1'e girme tutkunuz olduğunu ne zaman anladınız?

Jr: Araba tutkumla başlardım. İki yaşımdan beri evde veya evimin yakınında bir arabam vardı - ilk önce donut yapan ve arka bahçenin etrafında yanlara giden bir elektrikli otomobil. Ve beş yaşımdayken kapalı karting yapmaya başladım. Her şey aniden geliştikçe kariyerim karting'e doğru gitmeye başladı. Sonra 2005'te İspanyol Grand Prix'sine gittim ve orada Formula 1'e düzgün bir şekilde aşık oldum. O zamandan beri hedefim Formula 1 sürücüsü olmaktı.

Jr, Dakar'da yer almaktan hiç hoşlanır mısın?

Jr: Dakar, bir şans vereceğim, ama o zamana kadar babam muhtemelen 70 yaşın üzerinde olacak ve umarım o zamana kadar annemin sağlığı ve hala yarışmadığını umuyorum. Hedefim bir noktada ralli yapmak. Şu anda Formula 1'e çok odaklanmış durumdayım.

Yarış teknolojisinde her ikiniz için yarıştan F1'e en büyük fark nedir?

Jr: Her şeyden önce koşullardan başlamalıyız. Bir Formula 1 sürücüsü, eleme ve yarışa girdikten sonra köşeyi mükemmel bir şekilde bildiği bir devrede, hangi vitesi kullanacağını ve hangi hattı alacağını. Her şey hassaslık ve o arabayı mutlak sınıra kadar kullanma ve bir saniyenin son onda birini çıkarmaya ne kadar iyi olduğunuzla ilgilidir. Ralli sürüşü biraz daha doğaçlama ve duygu ile aynıdır.

Sr: Herkes bir devrede ya da mitingde son onuncu kişiyi arıyor. Bir ralli arabasını çakıl üzerinde sürmek, arabanın çok kaydığı izlenimini verir, ancak gerçekten pistin son santimetresini alırsınız ve mümkün olduğunca pürüzsüz hale gelirsiniz. Asfaltta araç sürmek devre yarışlarına çok benzerlik gösterir ve elbette Dakar tamamen farklı bir disiplindir. Tam karşı tarafları kullanıyoruz ve iki araba arasındaki en büyük farkla, dünyadaki iki yarış arabası, F1 arabası ve ralli arabası, ancak felsefe aynı.

Sr, Matador takma adı nereden geliyor?

Sr: Dünya Ralli Şampiyonası'na ilk geldiğimde takım arkadaşlarım Kankkunen ve Juha Piironen'di. Sanırım bir fabrika ekibindeki ilk İspanyol kişi oldum ve çok fazla tanışmamışlardı. Bana 'Hey, matador' demeye başladılar. Sadece matador, siesta ve paella biliyorlardı ... ve 'Matador'un kim olduğuma en yakın takma isim olduğuna karar verdiler. Oradan devam etti.

Sr, oğlunun seni motor yarışlarına kadar takip etmesinden ne kadar mutlusun?

Sr: Tahmin edebileceğiniz gibi gururlu bir baba olduğumu, ama dahası, çünkü şimdi bulunduğu yere ulaşmak için çok çalıştığını düşünüyorum. Formula 1 rotasına gitmeye karar verdi. Toplanma rotasına gitmeye karar verseydi, ona çok daha fazla yardımcı olabilirdim. Olabildiğince ona yardım etmeye çalışıyorum ama şimdi gittikçe daha az. Zaten 25 yaşında ve ne yapması gerektiğini biliyor. Başka bir hayran gibi takip ediyorum - belki özel bir hayran!

İkiniz birlikte ne kadar rekabetçisiniz?

Sr: Elbette! Arabalarda, birbirleriyle savaşmak zor çünkü zaten devrelerde benden çok daha iyi. Mitingde çok iyi bir his var. Diğer sporlarda da savaşıyoruz. Her seferinde giderek zorlaşıyor… ama onu biraz zorlaştırabileceğim birkaç şey var.

Jr: Bazen… beni golf ya da squash'ta bir mil döver. Onu çok yaşlı olana kadar [ralli'de] düz tur zamanlarında yeneceğimi sanmıyorum.


Etiketler: İspanyol ikilisi Dakar F1 WRC ve ünlü Matador takma adını
109

Hava Durumu ANKARA