Zamanımızın En Hızlı Otomobili Görücüye Çıktı!


Red Bull Racing ve Aston Martin ortaklığının ürünü olan hiper hızlı araç AM-RB 001 tanıtıldı.

09.07.2016 00:00

Red Bull Racing ve Aston Martin daha önce duyurdukları işbirliğinin ardından şimdi de merakla beklenen hiper otomobilleri AM-RB 001’i Gaydon, Warwickshire’da yapılan bir lansmanla görücüye çıkardı.

Red Bull Racing Teknik Yöneticisi Adrian Newey ve Aston Martin tasarım bölümü şefi Marek Reichman’ın birlikte tasarladıkları otomobil hakkında bazı şeyler hala sır gibi saklansa da elimizde olan bilgilerle ortaya olağanüstü bir araç çıkacağını tahmin edebiliyoruz. İşte bu muhteşem araç hakkında şimdilik bildiğimiz 8 şey:

1) AM-RB 001 ilhamını sosis ve püreden aldı

Evet, ilk bakışta tuhaf görünüyor değil mi? Ama gerçek bu. Yeni ve hiper hızlı bir araç fikri Red Bull Racing patronu Christian Horner, teknik yöneticisi Adrian Newey ve Aston Martin CEO’su Andy Palmer’ın ufak bir pub’da yediği yemek sırasında ortaya çıkmış.

2) Adrian Newey’nin ilk yol aracı

F1’in ve Red Bull’un efsane tasarımcısı Adrian Newey geçen sene danışmanlık görevine geçtikten sonra en çok ilgilendiği proje AM-RB 001 olmuştu. Bugüne dek McLaren F1 aracından, Le Mans otomobillerine kadar birçok efsanevi motorsporları aracını tasarlayan mühendisin bu ilk yol aracı olacak.

3) V12 motor ile güçlendirildi

Adrian Newey aracın geliştirilmesi sırasında V6 ve V8 gibi seçenekleri dışarıda bırakarak en yüksek performansı almak için otomobili V12 motor ile güçlendirdiklerini söylüyor.

4) 2017’den önce göremeyeceğiz

AM-RB 001 için biraz daha sabretmek zorundayız. Zira aracın lastikleri 2017 sonundan önce zemine değmeyecek. İlk müşterisi ise direksiyona 2019’da geçecek.

5) Fiyatı biraz tuzlu olacak

Bu özel araç için özel bir fiyat da var elbette. Aston Martin’in açıkladığına göre AM-RB 001 piyasaya çıktığında 2-3 milyon sterlin arasında satışa sunulacak. Ve araçtan toplamda 99-150 arası, hatta Palmer’ın deyişiyle “en fazla 150 tane” üretilecek.

6) Güçlü ama hafif olacak

AM-RB 001 çok hızlı ve çok güçlü olacak ama aynı zamanda beklendiğinden de hafif olacak. Hafif materyalleri ile atmosferik bir motordan güç alacak otomobilin Newey’nin dediğine göre 1 kg ağırlık karşılığı 1hp gücü olacak ve böylelikle otomobilin ağırlığı 1000 kilodan daha az olacak.

7) Daniel Ricciardo aracın gelişimine yardımcı olmak istiyor

Daniel Ricciardo da AM-RB 001’in yolunu dört gözle bekleyenlerden biri. Avustralyalı pilot geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada aracın gelişiminin bir parçası olmayı çok istediğini söyledi. “Bu aracın sokaklarda olacağına inanamıyorum.” diyen Ricciardo, “bu olağanüstü bir yarış aracı olacak gibi görünüyor. Elimde olsa bazı gelişim testlerine katılmak isterdim." diyerek adeta AM-RB 001’e aşkını itiraf etti.

8- AM-RB 001 Adrian Newey’nin Gran Turismo için tasarladığı araçlarla aynı DNA’yı paylaşıyor

Adrian Newey’nin Gran Turismo 5 oyunu için tasarladığı Red Bull X1 garip bir şekilde AM-RB 001 ile benzer özelliklere ve görünüme sahip. Oyun dünyası ile motorsporları dünyasının belki de birbirini tamamladığı bu benzerliği Newey de kabul ediliyor ve “bu araç, bir şekilde X1’ın yakın akrabası” diyor.


Etiketler: Red Bull Racing ve Aston Martin ortaklığının ürünü hiper hızlı araç AM-RB 001 tanıtıldı
728

Hava Durumu ANKARA