Toro Rosso aracını tanıttı


STR12 ortaya çıktı. Yeni araç, yeni düzenlemeler, yeni felsefe.

26.02.2017 22:21
Teknik Müdürü James Key ve Aerodinamik Başkanı, Brendan Gilhome'un yeni araçla ilgili bazı teknik detaylar

James Key: Şasi tarafında, bundan fazlasını söyleyebilirim. F1'deki 20 yıllık zamanımda hatırlayabildiğim en büyük şasi değişikliği. 1998'de dar parça daha yeni gelmişti ve daha büyük bir değişim meydana geldiğinde 2009'a kadar çeşitli değişiklikler vardı, ancak ön kanadın haricinde hala bildiğimiz ilkelere dayanıyordu. Bununla birlikte, bu kurallar, bir iz değişikliği, önemli ölçüde farklı lastikler ve yeni bir aero düzenlemesi içermektedir. Bir şasi bakış açısından, öğrenmek için bir sürü yeni şeyle kuşatılmıştır. 

Yeni bir felsefe mi, örneğin aero tarafında mı? 
Brendan Gilhome: Otomobilin ön yarısı, tamamen ön cepheden süpürülmüş bir ön kanat ve daha fazla özgürlük ile tamamen yeni, bu da daha fazla downforce oluşturabileceğiniz anlamına geliyor. Arka tarafta daha fazla özgürlük var: daha geniş bir zemin, daha yüksek bir difüzör var, difüzör daha erken başlıyor ve arka kanat daha geniş ve daha alçaktır. Bazı otomobillerin felsefesi, geçtiğimiz yıldan başlayabileceğimiz bir şey ama diğer alanlarda tam bir yeniden düşünme gerekiyor. Ön katın tümü kadar ön kanat konumu ve şekli de değişti. Farklı fikirleri keşfetmek ve geçmişte izin verilmediğiniz kavramları keşfetmek için daha fazla fırsat var. 
(Brendan Gilhome, Aerodinamik Başkanı) 

BG: Yıllardır var olan boşlukların çoğunun sıkıldığına ve şimdi tekrar genişlediğine katılıyorum, herkes düzenlemelerin sınırlamaları konusunda çok daha fazla şey biliyor. Bununla birlikte, yönetmelikler geçtiğimiz yılın sonuna kadar gelişti ve Şubat ortasına kadar (2016) çalışma gruplarından ilk firma yönünüzü gerçekten elde etmedik. Aerodinamik gelişme üzerinde çalışmak için lastikleri Rüzgar tüneli) ve bunu geç Nisan'a kadar alamadık. Daha fazla özgürlüğe sahip olduğunuzda, başlangıçta ek performans bulmak oldukça kolaydır, ancak çok hızlı bir şekilde tükenebilir. Seçiminizi yapmak için uzun süreniz yok ve yanlış olanı yaparsanız, önümüzdeki yıl performans üzerinde büyük bir etkisi olabilir.

O halde sizler için tazelik mi veriyorsunuz? 
JK: Biraz daha özgürlük sahibi olmak güzel. Muhtemelen 2008 yılından beri oynayacak aerodinamik araçlara pek sahip değildik, fakat kurallar 2009'da ve 2014'te daha da sıkıştı. Artık, bazı özgürlük geri döndü ve bu da havacılık departmanı için büyük bir zorluk. 

Bütün takımlar aynı rotaya mı gidecekler? Havadan bilim, sayıya bakabileceğiniz noktaya doğru evrimleşti mi ve tüm takımlar kendi düşüncelerinde birleştiler mi? 
JK: Ne olduğunu görmek gerçekten ilginç olacak çünkü bu projeye başlarken kendimize sorduğumuz soruların biri iyi bir 2017 otomobilini yaratan şey: lastikleri henüz bilmiyoruz, aero oldukça değişti, Özellikle de geçen yılki felsefenin olmadığı belirli alanların yönetilmesi söz konusu olduğunda, bazı alanlarda sıfırdan başlamak zorundasınız. 2017 için iyi bir otomobilin aerodinamik ve mekanik olarak neyi kılan nedir? Bu düzenlemelere iyi bir araba yaptıran nedir? Milyon dolarlık soru bu. Kararlarınızı, orada ne kadar gelişme potansiyeli olduğuna odaklamalısınız ve iyi olduğuna inandığınız kalkınma hedeflerini ortaya koymalısınız. Bu yeni kayıtların bükülmüş keyfi! Teknolojinin şimdi rüzgar tünellerinde ve CFD'de ne kadar gelişmiş olduğunu düşünerek, ekiplerin büyük hatalar yapmaya daha az eğilimli olduklarını söyleyebilirim. 

Geçen yılki arabadan bu kadara aktarma var mı? 

JK: Hiçbir şey taşınmadı, temiz bir kağıt parçası.

BG: CFD çalışmaları kuralların geç onaylanmasından da etkileniyor. Normalde CFD ile ilk önce başlıyorsunuz, fakat geç saatlere kadar lastikleri veya düzenlemeleri bilmiyordunuz. Model lastikleri Nisan ayının sonlarına doğru geldi, bu da hem rüzgar tünelinde hem de CFD'deki ciddi işin ancak o zaman başlayabileceğini gösteriyordu. Daha önce, ocakın veya hatta yılın Aralık ayında başlayacaktı.

JK: Büyüklüğüne göre geç kaldı. Yeni gç ünitesi ile birlikte şasi tarafında '14 reg değişiklikler büyük ölçüde daha az boyutta ve aerodinamik için felsefe değişikliği açısından edildi. Ancak bunlar karmaşık bir takımlar dizisidir ve olgunlaşması biraz zaman aldı, ancak her takım aynı teknede.

BG: Bence bu gecikme, takımların hangi yolları alacağını görmek ilginç olacak; bazıları daha fazla risk alabilir, bazıları daha muhafazakâr olabilir ...

JK: ... bu, son yıllarda geçerli olmayan bazı farklı çözümler görebileceğimiz anlamına geliyor. Bu, en azından sezonun başlarında biraz çeşitliliğe sahip olduğumuz anlamına gelebilir. 

Renault'ya geçmek için Toro Rosso için önemli bir değişiklik daha var. Pakedin bundan ne kadar etkilendiğini? 
JK: Toro Rosso'nun ihtiyaç duyduğu güç ünitesi ve rekabetçi bir motoru ile istikrar. Talihsiz koşullarla son üç yıla bakarsanız, güç birimi tarafında daima bir açıkımız oldu. Bu, performansımızı ve attığımız puan sayısını etkiledi. Bu sinir bozucu oldu, çünkü aero adamları şasi ile harika bir iş çıkardık ve operasyonel olarak lastiklerin anlaşılması açısından diğer alanlarda çok şey geliştirdik. Geçen yıl Renault'dan gördüğümüz büyük dönüş ile ve şimdi sahip oldukları farklı bir yaklaşım ve momentumla, umarım bu, melez çağda zor geçen en iyi güç ünitesi olacaktır. Bir kereliğine, çok daha rekabetçi bir şeye sahip olacağız.

BG: Bence son 2-3 yılda güç birimi ile yaşadığımız zorluklar, ekibin geri kalanını daha iyi bulmaya itti ve biraz da fazladan bir şey bulmaya çalıştı.

JK: Sürücü sürekliliği de var; bu, bir grup kayıt grubundan diğerine geçtiğinizde gerçekten önemli. 2017'de iki çaylak yapmış olsaydın düşünün! Hiçbir referans noktasına sahip olmazdınız. Güç ünitesi ve sürücü tarafında pozitif, şasiyi sadece bilinmeyen olarak bırakıyor. Her zaman kendimizi iddialı hedefler haline getiririz. Geçmişte, sezonun başlaması için elimizden gelen çabayı gösterdik ve sonra neler yapabildiğimizi, gözlem edebileceğimiz şeyleri, zamanın ilerledikçe nerede olduğumuza bağlı olarak görmek istedik. Bu yıl, 20 yarış üzerinde daha uzun vadeli bir görüş alıyoruz. 

Peki bu yıl planlanan kalkınma hızı çok daha büyük ve hızlı? 
JK: yeni kayıtlarda olması gereken çok fazla performans var, bu nedenle yıl boyunca bir gelişme savaşı olacak. Gelişmeler listemiz her zamankinden daha büyük, çünkü birçok olasılıktan ayrıldık. Yoğun bir yıl olacağını ve hala bulunabilecek pek çok performansın olacağını düşünüyoruz. 


Aero tarafında, bu yıl downforce düzeylerinde daha fazla varyasyon görecek miyiz? 
JK: Bu yıl, potansiyel olarak seçmek isteyebileceğiniz daha büyük bir seviye aralığı var, çünkü bir sürükleyiciyle ilgili sektörler ve downforce ile ilgili sektörlerin dengesi değişiyor. Böylece kanat seviyelerinin biraz daha geniş bir yayılımı olacaktır. Ayrıca tur zaman etkisini görmek ilginç olacak. 2015 yılındaki bir araba için bu yeni hedefler için hedefler öne sürüldüğünde, nominal 5 saniyelik tur süresi iyileştirmesinden bahsediyoruz. Ama hangi pistte? Monaco veya Monza? 17 otomobiliyle simülasyonlardan, bu kayıtların etkilerinin çok izine bağlı olduğunu gördük ve bu, kullanılanlara göre farklı bir havadan ve mekanik kuruluma neden olacaktı.

BG: Ön ve arka kanatlar daha büyük olduğundan, aslında geçen yıldan daha verimli oldukları için kesinlikle dengeleyici bir hareket var ve bunun lastiklerle nasıl oynadığını ve ne kadar çok güce sahip olduğunuzu görmek ilginç olacak .

JK: Kesinlikle haklısın, hangi kanat seviyesini koşturmaya karar verirken lastikler büyük rol oynuyor. Eğer tonlarca mekanik tutuşunuz varsa, sizi daha az kanatlı koşmaya ve daha düşük kavrama koşulları için ters yönde zorlamaya yönelecektir. Bu aynı zamanda aracı nasıl ayarladığımızı da belirleyecek, lastikler ve davranışları hakkında çok şey öğrenilecek. Etiketler: toro rosso str12 red bull toro rosso toro rosso 2017 Daniil Kvyat Carlos Sainz
455

Hava Durumu ANKARA