Brezilya’da ilk Grand Prix yarışlarını 1930’larda düzenledi

Formula 1™ Takımı sezonun son üçlü başlığının orta noktası için Brezilya’ya giderken, bazı kısa bilgiler

Brezilya’nın kültürüne işlemiş motor sporları var: ülke ilk Grand Prix yarışlarını 1930’larda düzenledi ve aynı on yıl içinde ülkenin ilk kalıcı yarış mekanı olan bowl benzeri Interlagos pistinin inşaatına başladı.

Brezilya’nın 1972’deki ilk dünya şampiyonu Emerson Fittipaldi’nin başarısı ulusa ışık tuttu ve ertesi yıl Interlagos’ta ilk Formula 1 Dünya Şampiyonası etkinliğine ev sahipliği yapacaktı.

São Paulo’nun Interlagos’una kadar muhteşem birkaç Grand Prix pisti vardır. Bu ikonik bir Brezilya kurumu – Formula 1’in en heyecan verici yarışlarından bazılarının mekanı ve heyecanın ve öngörülemezliğin norm olduğu bir yer.

Interlagos

Bu açılış yarışını kazanan ve ertesi yıl art arda ikinci bir zaferle takip eden Fittipaldi için mükemmel bir mekandı.

İnanılmaz bir şekilde, Brezilyalı bir sürücü için zafer, memleketi efsanesi Carlos Pace’in Brabham yarışını kazandığı 1975 yılına kadar devam edecekti.

Trajik bir şekilde, sadece iki yıl sonra bir uçak kazasında hayatını kaybedecekti – ve pist resmi olarak Autodromo Jose Carlos Pace olarak yeniden adlandırılacaktı.

Nelson Piquet’in yükselişi, Grand Prix’nin 1978 için Rio de Janeiro’ya geçişini gördü ve mekan 1980’lerin çoğunda sezon açılış yarışı olarak kendini gösterdi.

Ancak bir Paulista olan Ayrton Senna’nın başarıları ulusa ilham verdiği ve şehre enerji verdiği için ivme Interlagos’a geri dönecekti.

Senna’nın cazibesi, São Paolo şehir yetkililerini Interlagos pistini kısaltmak ve modernize etmek için 15 milyon dolar yatırım yapmaya ikna etti.

1990’da Formula 1 takvimine geri döndü ve o zamandan beri Brezilya Grand Prix’sine ev sahipliği yapıyor.

1984’ten beri Formula 1’de yarışmalarına rağmen, Ayrton Senna’nın ilk iç saha galibiyetini alması 1991’e kadar sürecekti.

Zorlu bir zaferdi; altıncı viteste sıkışmış, bayrağa giden liderliğini başardı, saf yorgunluk içinde çizgiyi geçti ve aracından kaldırılıp podyuma çıkarılmaya ihtiyaç duyuyordu.

2008 Brezilya Grand Prix’si tüm zamanların klasiği olmaya devam ediyor. Felipe Massa, dünya şampiyonluğunu kazanmak için yeterince şey yaptığına inanarak kazanmak için çizgiyi aşmıştı.

Ancak, onun arkasında, son turun son virajında Lewis Hamilton, Timo Glock’u geçerek beşinci pozisyonu ve Brezilyalı’dan tacı almak için ihtiyaç duyduğu ekstra puanı geçti.

Hiçbir dünya şampiyonluğu daha belirsiz ve heyecan verici bir şekilde kazanılamamıştır. Aston Martin Cognizant Formula 1™ Takımı’ndan Sebastian Vettel’in de pistte geçmişi var.

2012’de Red Bull Racing için sürüş, açılış turunda sahanın arkasına atıldı ve sansasyonel bir şekilde üçüncü ardışık Sürücüler Şampiyonası’nı garantilemek için yeterli puan almak için sahanın gerisine geri döndü.

Kevin Magnussen İspanya GP Değerlendirmeleri

McLAREN RACING, FORMULA E’DE YARIŞACAK

“Yaptığımız güncellemelerle aracımızın nasıl performans göstereceğini görmek ilginç olacak.”

1991’den beri Formula 1 İspanya Grand Prix’sine ev sahipliği yapıyor.

Formula 1 Dünya Şampiyonası Avrupa’ya geri döndü

‎Toto: ‎”Altımızdaki en hızlı üçüncü araçla, Miami’de mümkün olan maksimum puanları çıkardık.”‎

Max tur rekorunu elinde tutuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.