F1, Formula 1, WRC, MotoGP, Motor Sporları Haberleri

Türkiye’nin Motor Sporları Sitesi

Formula 1 sözlüğü

Herhangi bir Formula 1 röportajını dinleyin veya bir Grand Prix’nin canlı yayınını izleyin ve genellikle motor sporlarının kendi diline has terimler orijinal ismi ile kullanılır bu tip terimler genel olarak farklı bir dile çevrilmeden terimsel ismi olarak telaffuz edilir.

BLİSTER NEDİR?

Lastiklerin aşırı ısındığı ve genellikle aşırı sıcak havalarda sırtta küçük delikler oluşacak kadar aşındığı durumlar için bir açıklama. Bir görev sırasında bundan kaçınmak, strateji başarısının anahtarıdır.

BOTTOMING NEDİR?

Sürücüler tarafından, aracın tümsekler veya frenleme sırasında yere çarpmasının etkisini tanımlamak için kullanılan bir terim.

FREN DENGESİ (BRAKE BALANCE) NEDİR?

Sürücüler, aracın önüne ve arkasına uygulanan fren gücünün yüzdesini kontrol etmek için bir anahtar kullanabilir. Bu, koşullar ve araç performansı değiştikçe yol tutuşunu etkilemek için yapılır.

BÜTÇE KAPAĞI/MALİYET KAPAĞI (BUDGET CAP/COST CAP) NEDİR?

İlk olarak 2021’de tanıtılan FIA Mali Düzenlemelerinin önemli bir unsuru. Takımlar, araçların inşası ve işletilmesi için üzerinde anlaşılan rakamdan daha az harcama yapmalıdır.

Uyulmaması, sınırın aşılması durumunda yıl sonunda potansiyel yaptırımlara yol açabilir. 2021 için 145 milyon dolar, 2020 için 140 milyon dolar ve 2022 için 135 milyon dolar olarak belirlendi.

Sürücü maaşları ve pazarlama maliyetleri gibi kalemler dahil değildir.

CAD/CAM NEDİR?

Ekipler tarafından arabalarını tasarlamak ve geliştirmek için kullanılan ve geleneksel çizim tahtasının yerini alan bir süreç olan “bilgisayar destekli tasarım/bilgisayar destekli üretim”in kısaltması.

KARBONFIBRE NEDİR?

Şasi, karoser, süspansiyon ve diğer Formula 1 otomobil bileşenlerinin yapımında kullanılan malzeme. İlk komple karbon fiber şasi 1981’de McLaren tarafından yapıldı.

AĞIRLIK MERKEZİ (CENTRE OF GRAVITY) NEDİR?

Bu arabanın ağırlığının eşit olarak dağıtıldığı veya dengelendiği nokta. Nötr yol tutuşu ve iyi yol tutuşu için, bir Formula 1 aracının ağırlık merkezi ortaya yakın ve mümkün olduğunca alçak olmalıdır.

BASINÇ MERKEZİ (CENTRE OF PRESSURE) NEDİR?

Bir Formula 1 aracının tüm aerodinamik kuvvetlerinin yoğunlaştığı nokta. Nötr kullanım için, basınç merkezi aracın ortasına yakın olmalıdır.

ŞİKANE NEDİR?

Aksi takdirde hızlı ve tehlikeli olabilecek bir virajda arabaları yavaşlatmak için tasarlanmış dar virajların bir kombinasyonu. 1970’lerde güvenliği artırma çabasının bir parçası olarak Formula 1 pistlerinde görünmeye başladılar.

BİLGİSAYARLI AKIŞKAN DİNAMİĞİ (CFD) NEDİR?

Aerodinamikçilerin, genellikle bulgularını rüzgar tüneli modellerinden toplanan verilerle çapraz referanslamadan önce, hava akışını yeni bir tasarım etrafında modellemelerine izin vermek için muazzam bilgi işlem gücü kullanan teknoloji.

YAPICI (CONSTRUCTOR) NEDİR?

‘Takım’ kelimesinin yerine sıklıkla kullanılan bir terim. Sürücüler Dünya Şampiyonası 1950’de başladı ve yapımcıların eşdeğeri 1958’de tanıtıldı.

ÇARPMA TESTİ (CRASH TESTING) NEDİR?

Tüm Formula 1 araçları, tamamlanıp piste çıkmadan önce FIA’nın gözetiminde bir dizi testten geçmelidir.

Bu çarpışma testleri, simüle edilmiş ön, arka ve yan darbeleri ve ayrıca simüle edilmiş bir devrilmeyi içerir. Güvenlik arttıkça testler yıllar içinde daha katı hale geldi.

Testleri geçemeyen takımlar tasarımlarını revize etmelidir.

CURFEW ?

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi, ekip garajlarında bir gecede çalışan mekanikleri durdurmak için bir sistem getirildi.

Arabaların çalıştırılmasıyla doğrudan ilgilenen tüm ekip üyeleri, Perşembe ile Cuma arasında ve Cuma ile Cumartesi arasında bir gecede padok dışında olmalıdır.

DİFÜZÖR NEDİR?

Şanzımanın altında ve arka tekerlekler arasında bulunan şekillendirilmiş bir kaporta parçası. Aracın altındaki hava akışını kontrol etmede çok önemli bir rol oynar ve aerodinamik tutuşu geliştirerek bastırma kuvveti oluşturmanın güçlü bir yoludur.

DOWNFORCE NEDİR?

Havada hareket ederken otomobil aerodinamiğinin yarattığı aşağı doğru basınç. Bir otomobilin yere basma kuvveti ne kadar fazlaysa, virajlarda o kadar fazla yol tutuşu olur.

Çok fazla yere basma, düzlüklerde bir aracı yavaşlatabilir, bu nedenle kurulum genellikle bir takas olur.

DRAG AZALTMA SİSTEMİ (DRS) NEDİR?

Bir sürücünün DRS bölgesinde arka kanat kanadını öndeki araçtan bir saniye içinde indirerek 4-5km/sa (2,5-3mph) hız kazanmasına olanak tanıyan bir sollama yardımı.

Sıralamalarda tek başına koşarken düzlükte hız kazanmak için de kullanılabilir.

Repsol Honda Takımı, Sepang Testi için Marc Marquez’i doğruladı

F1, 2023’te takvime bir ABD yarışı daha eklemeye hazırlanıyor

CLAUDIO CALABRESI, PRAMAC RACING’IN YENI TAKIM YÖNETICISI OLACAK.

Ferrari, Fiorano’daki üç günlük testlere başladı