F1, Formula 1, WRC, MotoGP, Motor Sporları Haberleri

Türkiye'nin Motor Sporları Sitesi

FIA, son sektör eski düzeninin neden yasaklandığını açıkladı

FIA, bu hafta sonu son sektörde eski düzenin kullanılmasına 'sürücülere sıralama turlarında avantaj sağlayabileceğinden' izin verilmediğini açıkladı.

FIA, bu hafta sonu son sektörde eski düzenin kullanılmasına ‘sürücülere sıralama turlarında avantaj sağlayabileceğinden’ izin verilmediğini açıkladı.

Yarışların bilhassa sıralama turlarında üstünlük sağladığını düşündüğü durumların oluşması konusunda FIA belki de bunu kullananlardan en iyisi tabi birkaç istisna hariç örneklendirecek olursak ilk yarışın son düzlüğünde Red Bull Max’in karşılaştığı durum gibi. Hatırlanacağı üzere kural ihlali Red Bull’un pilotuna sende yapabilirsin diyerek yapmış olduğu hatırlatma sonrası yürürlülüğe girmişti.

Geçtiğimiz hafta Portekiz’de devam eden pist limitleri tartışmalarının ardından Şampiyona Direktörü Michael Masi, bu hafta sonunun etkinlik notlarında 1,2,13,14 ve 15. virajlara dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizmişti ve bunu sürücüler için hayati öneme sahip anlarda hiç aksatmadan uyguladı.

Yarışın kaderini değiştirebilecek turları silmişti.

13,14 ve 15. viraj kompleksi son sektördeki şikanlardan oluşuyor. Bu şikanlar 2007 sezonundan itibaren getirilmişti ve çok da takımların buraları sevdiği söylenemez. 

”Bu alanda pistten çıkılarak ve 13,14, 15. virajları almayarak atılan herhangi bir tur ve ondan sonraki tur silinecektir.”

Michael Masi

Masi, geçtiğimiz senelerde bazı sürücülerin, arkalarındaki hızlı araçları engellemek adına soldaki eski pist düzenine gittiğini belirtti. Arkadaki hızlı aracın önünden açılmak iyi bir şey olsa da bazı sürücüler yeni turlarına başlarken bunu avantaj olarak kullanabiliyor.

Konu hakkında konuşan Masi, şu ifadeleri kullandı. ”Bu, burada geçen sene yaşadığımız bir şeydi. Özellikle sıralama turlarında yaşandı.”

”Bu yüzden de eski düzendeki virajı kullandığında artık o turunuzun yanında bir sonraki turunuz da silinecek.” 

”Sürücüler, arkalarındaki daha hızlı pilotun önünden açılmak için dışardaki eski düzeni kullanıyorlar.”

‘Fakat eski düzende bulunan bu virajı kullanarak son virajdan daha hızlı bir biçimde çıkabiliyor ve turunuza daha hızlı bir şekilde başlayabiliyorsunuz.”

”Ancak sıralama turları dışında bunun bir problem olacağını düşünmüyoruz.

Michael Masi

FIA, 1 ve 2. virajlarda ise geçtiğimiz yıllarda uyguladığı kuralları uygulamaya devam edecek. Bir sürücü eğer ikinci virajın apex’ini kaçırırsa veya ilk virajdaki frenlemeyi kaçırarak  pistin dışına taşarsa, soldaki kaçış yolundan piste geri dönmeli.

”Geçen seneki prensiplerimizi bu sene de devam ediyor. Yani kaçış yolundan piste geri dönülmezse o turlar silinecek.”

Michael Masi

‘Eğer yarışta biri orada iki kez kaçış yolunu kullanmadan geri dönerse, uyarı amaçlı siyah ve beyaz bayrak gösterilecek. Aynı kişi 3. kez bu kurala uymazsa, yarış kontrol tarafından ceza alabilir.”

alfa romeo Alfa Romeo Racing AlphaTauri Antonio Giovinazzi Aston Martin aston martin racing Avusturya Formula1 Avusturya Gp Azerbaycan Bakü Carlos Sainz charles leclerc daniel ricciardo Esteban Ocon Fernando Alonso ferrari ferrari f1 team Formula 1 formula1 Formula1 Azerbaycan Formula 1 Azerbaycan Grand Prix Formula1 Bakü Gp haas f1 team Hollanda Grand Prix Kimi Raikkönen lando norris Lewis Hamilton Max Verstappen mclaren Mercedes F1 Team Mick Schumacher Moto3 MotoGp nikita mazepin Pierre Gasly Red Bull Red Bull F1 Red Bull Ring Rusya Grand Prix sebastian vettel Sergio Perez Toprak Razgatlıoğlu Valtteri Bottas Yuki Tsunoda İtalya Grand Prix