Formula 1 Terimler Sözlüğü

PİSTTOPLAR NELERDİR?, PLANK NEDİR?, DİREK POZİSYONU NEDİR?, YARIŞ DİREKTÖRÜ NEDİR?, RULO BAR NEDİR?, GÜVENLİK ARACI NEDİR?, İNCELEME NEDİR?, SEKTÖR SAATLERİ NELERDİR?, SİDEPOD NEDİR?, SLICK NEDİR?, SPRINT YETERLİLİK NEDİR?,

PİSTTOPLAR NELERDİR?

Sürücüler, bir yarış sırasında lastik değişimi, onarım, mekanik ayarlamalar veya cezalar dahil olmak üzere birçok şey için pit alanına gelirler.

Takımlar, birkaç saniye içinde pit stop yapma konusunda ustalaştı ve bir pit stopu tamamlamanın ne kadar sürdüğünü geliştirmek için sürekli çalışıyor.

PLANK NEDİR?

Takımları yere çok yakın koşmamaya teşvik ederek aracın sürüş yüksekliğini kontrol etmek için aracın altına yerleştirilmiş 30 cm genişliğinde ve 1 cm derinliğinde dikdörtgen bir panel.

Yarıştan sonra %10’dan fazla aşınmışsa, araç diskalifiye edilecektir.

DİREK POZİSYONU NEDİR?

En iyi sıralama süresine sahip sürücüye veya belirli turlarda F1 Sprint kazananına verilen gridin önündeki yer.

YARIŞ DİREKTÖRÜ NEDİR?

Bir Grand Prix hafta sonundan sorumlu olan ve arabalar çalışırken doğrudan takımlarla konuşan FIA yetkilisi. İş şu anda Avustralyalı Michael Masi tarafından düzenleniyor.

RULO BAR NEDİR?

Sol ve sağ askı elemanlarını birbirine bağlayan ve uyum içinde hareket etmelerini sağlayan askı bileşeni.

Ayrıca, araba yuvarlanırsa bir kazada onları korumak için tasarlanmış bir sürücünün kafasının üzerindeki kasnağı tanımlamak için kullanılır.

GÜVENLİK ARACI NEDİR?

Büyük bir kaza veya kötü hava durumunda tarlayı yavaşlatmak için kullanılan yüksek performanslı bir yol arabası. Aston Martin Vantage, Formula 1’in en yeni Güvenlik Aracıdır.

İNCELEME NEDİR?

Teknik kurallara tam olarak uyduklarından emin olmak için bir Grand Prix hafta sonundan önce ve sırasında bir kontrol sürecinden geçer.

SEKTÖR SAATLERİ NELERDİR?

Her Formula 1 devresi üç sektöre ayrılmıştır: S1, S2 ve S3. Her sektör için zamanlar, zamanlama sistemine kaydedilir ve ekiplerin analiz etmesi için kullanılabilir.

Devreler ayrıca, sürücüler yeterince yavaşlamadıkları için potansiyel olarak cezalandırılabileceğinden, sarı bayraklar açıldığında alakalı hale gelen 20 kadar sıralama sektörüne bölünmüştür.

SİDEPOD NEDİR?

Sürücü kokpitinin her iki tarafındaki karoser bölümü. Sidepod’lar radyatörleri içerir ve ağır bir kaza durumunda tampon görevi görür.

SLICK NEDİR?

İlk kez 1970 yılında Formula 1’de kullanılan tamamen pürüzsüz kuru hava yarış lastiği.

SPRINT YETERLİLİK NEDİR?

İlk olarak 2021 Britanya Grand Prix’sinde denenen sprint eleme formatı, Cuma günü normal bir sıralama turu ve ardından Cumartesi günü kısa bir sprint yarışı görüyor.

İkincisinin sonucu, Pazar günkü Grand Prix için sıralamayı belirler. F1 Sprint olarak da bilinir.

STARTER NEDİR?

Grand Prix’in başlangıcını ve öncesindeki geri sayım prosedürünü denetleyen bir FIA yetkilisi.

STEWARD NEDİR?

Kural ihlalleri hakkında karar veren kıdemli bir FIA yetkilisi. Her Grand Prix’de bir eski sürücü ve ev sahibi ülkeden bir yetkili dahil olmak üzere dört komiser vardır.

STOP-AND-GO PENALTY DUR-KALK CEZASI NEDİR?

Bir yarış sırasında sürücüye startı atlama veya pit yolunda hız yapma gibi bir suçtan dolayı verilen ceza.

Sürücü, pite geri dönmeli, ayrılmadan önce belirli bir süre, genellikle 10 saniye beklemelidir. Böyle bir duruş sırasında takımın araca dokunmasına izin verilmez.

T-CAR NEDİR?

Her takımın bir yarışa getirdiği yedek şasi için alternatif bir isim. Geçmişte T-car, bir hafta sonu boyunca sürücüler tarafından tamamen inşa edilecek ve kullanılacaktı.

Ancak bu günlerde, motor ve vites kutusu takılmamış bir şasi olarak naklediliyor ve yalnızca büyük bir uygulama veya eleme kazasından sonra ihtiyaç duyulduğunda tamamen inşa ediliyor.

EKİP PRENSİBİ NEDİR?

Çoğu Formula 1 takımı, özellikle takım emirleri gibi görevlerden sorumlu oldukları Grands Prix’de, bir takımın operasyonlarının sorumluluğunu üstlenmesi için bir Takım Patronu kullanır.

Genellikle ekip adına medyayla iletişim kurma sorumluluğunu üstlenirler ve bu da onları ekibin son derece görünür üyeleri haline getirir.

Kevin Magnussen İspanya GP Değerlendirmeleri

McLAREN RACING, FORMULA E’DE YARIŞACAK

“Yaptığımız güncellemelerle aracımızın nasıl performans göstereceğini görmek ilginç olacak.”

1991’den beri Formula 1 İspanya Grand Prix’sine ev sahipliği yapıyor.

Formula 1 Dünya Şampiyonası Avrupa’ya geri döndü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.