AlphaTauri şimdiye kadarki en yüksek puan sezonunu tamamlad

ABU DHABI, UNITED ARAB EMIRATES - DECEMBER 09: Pierre Gasly of Scuderia AlphaTauri and France celebrates with is crew during previews ahead of the F1 Grand Prix of Abu Dhabi at Yas Marina Circuit on December 09, 2021 in Abu Dhabi, United Arab Emirates. (Photo by Peter Fox/Getty Images) // Getty Images / Red Bull Content Pool // SI202112100050 // Usage for editorial use only //

Takım, 2021’de kurucular şampiyonasında altıncı oldu.

Scuderia AlphaTauri Honda, 2021 FIA Formula 1 Dünya Şampiyonası sezonunu Yuki Tsunoda’nın dördüncülüğü ve Pierre Gasly’nin beşinciliğiyle zirvede tamamladı.

Max Verstappen’in Red Bull Racing Honda için önlerinde inanılmaz bir kızlık unvanı iddiasıyla dinamik ikili, cesaret verici bir sezona mükemmel bir finiş üretmek için sahada yol aldı.

Fransız Gasly, Azerbaycan Grand Prix podyumları da dahil olmak üzere 110 puanla sürücüler sıralamasında sezonu dokuzuncu sırada tamamlarken, Japon çaylak Tsunoda’nın kariyerinin en iyi dördüncülüğü, kariyerine motor sporlarının elit etkinliğinde başlarken 32 puanla toplamda 14.

Takım, şimdiye kadarki en yüksek puan toplam 142’nin arkasında kurucular şampiyonasını altıncı sırada tamamladı ve bu da onları büyüleyici bir orta saha savaşında Alpine’in sadece 13 puan gerisinde bıraktı.

Gasly ve Tsunoda, iyi kazanılmış bir dinlenmeden sonra takım için heyecan verici bir sezon dışı ile 2022 için onaylandı.

“Çok mutluyum,sezonu bitirmek için ne inanılmaz bir sonuç.”

YUKI TSUNODA

Bence bu hafta sonu araç gerçekten güçlü oldu, yarış temposunun bu kadar iyi olmasını beklemiyordum ama sonunda harika bir gün oldu.

Sezonu bu kadar yüksekte bitirmek inanılmaz, bu noktaya geri dönmek uzun bir yolculuk oldu, ama gerçekten güvenimi yeniden inşa ettim ve bu inanılmaz sonuçla sezon dışına doğru gitmek harika.

Max’i çok tebrik ederim, sezon boyunca çok zor bir mücadeleydi ve bence bugün bunu gerçekten hak etti.

Ayrıca Honda’ya bu harika sonucu verdiği için ona teşekkür etmek istiyorum, çünkü onlara F1’deki son yıllarını kutlamanın en iyi yolunu verdi.”

“Bugün P5’te bitirdiğim için son derece mutluyum, bu yılı bitirmenin en iyi yolu.

PIERRE GASLY

İnanılmaz bir sezon oldu, 15 yıldır takım olarak bizim için en başarılı sezon, çok puan topladık ve birçok önemli nokta oldu.

Her yarışta kendimize odaklandık ve bu sezon iyi bir performans sergilediğimizi düşünüyorum, bu yüzden herkesle gerçekten gurur duyuyorum.

Max adına çok sevindim, birlikte yarışarak büyüdük, bir gün Dünya Şampiyonu olacağını biliyorduk ve bunu bugün yaptı.

Bu hak edildi ve Honda için de mutluyum, bunca yıllık sıkı çalışmadan sonra son yıllarında bu Şampiyonayı almayı başardılar.”

“Sezona ne harika bir son!”

JODY EGGINTON – Teknik Direktör

Red Bull Racing ve Max Verstappen’i bu gece Sürücüler Dünya Şampiyonası’nı eve getirdikleri için tebrik ederim! Orta sahadaki yarışımızla ilgili olarak Yuki, sezonun en iyi hafta sonunu bir araya getirerek dördüncülüğü garantilemek için çok güçlü bir performans sergiledi.

Pierre, zor bir Elemeden sonra aracını beşinci olarak eve getirmek için iyi bir iyileşme ile becerisini ve soğukkanlılığını gösterdi ve takım tarafından şimdiye kadar alınan en yüksek puan çetelesine daha fazla puan ekledi.

Pist kenarındaki takım, sürücüler ve ayrıca Faenza ve Bicester’daki personel bu yıl başardıklarıyla çok gurur duymalı.

Otomobil ve takım, çok rekabetçi bir orta sahada çok iyi bir performans göstererek, takımın gelişiminde ileriye doğru net bir adım daha attı.

Şimdi sezonu testle kapatacağız, ardından 2022 sezonuna girmeden önce hak ettiğimiz bir mola.”

“Abu Dabi’deki son tur için ne inanılmaz bir yarış.”

FRANZ TOST – Takım Müdürü

Max Verstappen, Red Bull Racing ve Honda’yı Dünya Şampiyonası şampiyonluğunu kazandıkları için tebrik ederim, yıl boyunca inanılmaz bir iş yaptılar ve Max bunu gerçekten hak etti.

Bu yıl en hızlı sürücüydü ve takım harika bir iş çıkardı. Biz de bizim tarafımızdan mutluyuz, çünkü bugün eve yılın en iyisi olan çok iyi bir yarış sonucu getirdik ve yarışa 8. ve 12. sırada başlayarak 4. sıradaki Yuki ve 5. sıradaki Pierre ile 22 puan topladık.

Pierre yeni bir sert lastik setindeyken Yuki’nin Mediums’ta yarışa başlamasıyla stratejiyi karıştırdık.

Her ikisi de çok zekice bir ilk stint yaptı ve lastiklerini çok iyi yönetti. Pierre, Alonso’nun arkasına takıldı, bence çok daha hızlı olabilirdi ama yine de, güvenlik aracı ve çok iyi strateji kararları sayesinde, takım ilk beşte her iki sürücüyle demalı bayrağı geçmeyi başardı.

Sezonu 142 puanla tamamlıyoruz, bu takım tarihinde şimdiye kadar attığımız en yüksek puan ve Alpine’in sadece 13 puan gerisinde.

Takım her alanda büyük bir adım attı ve şimdi güçlü pozisyonlar için savaşmak için rekabetçi yeni bir araçla gelecek yılı gerçekten dört gözle bekliyorum.”

Monako Grand Prix’i Haas İçin Kabus Gibi

Mercedes için geçişin zor olduğu pistte trafik sorunu

Islak Monako havasında Williams için hareketli bir gün

İyi görünüyordu ve araç iyi hissettiriyordu ama Q2’de olmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.