Aracın gerçek hayatta bu kadar hızlı olmasının bir yolu olmadığını düşünürdüm

Liam Lawson “Ne harika bir gün, bu arabaların inanılmaz derecede hızlı olması inanılmaz.”

Açıkçası daha önce simülatörde sürdüm ve oradayken her zaman aracın gerçek hayatta bu kadar hızlı olmasının bir yolu olmadığını düşünüyorum, ama gerçekten öyle.

Red Bull’a, Dr. Marko’ya ve bugün burada Scuderia AlphaTauri’ye araba sürmeyi mümkün kılan herkese çok teşekkür etmek istiyorum diyen genç sürücü adayı Liam.

Bunun çocukluğundan beri hayalini kurduğu bir şey olduğunu. ”Garajdan ilk kez çıkarken kesinlikle gergindim, göstermemeye çalıştım, ama kesinlikle hissettim” dedi.

Tam gaza ulaşmam biraz zaman aldı ama bunu yaptığımda ‘kutsal moly bu çok fazla güç!’ diye düşündüm.

En büyük fark sadece downforce, alıştığım her şeyden çok daha fazlası var. Bugün koşu planında birçok farklı şey üzerinde çalıştık, hem farklı lastiklerle kısa hem de uzun koşular yaptık ve benim için gerçekten havalı ve yeni olan bir şey canlı veriydi.

Yoldayken takımın beni güncellemesi benim için yeni bir şeydi. Yuki’den de geri bildirim almak gerçekten harikaydı, daha önce takım arkadaşıydık, bu yüzden anlayışlarını ve öğrendiklerini almak güzeldi ve onunla tekrar sürüş yapmak güzeldi. Bugün gerçekten araçtan inmek istemedim, F1’i ilk kez tatmak inanılmazdı.”

Liam Lawson (Araba #40)

En iyi zaman: 1:24.517 – Pozisyon :2 – Tur: 125 (660.125km)

Jonathan Eddolls (Baş Yarış Mühendisi)

“Liam’ı abu dabi’deki testte bizim için sürmek için takıma kabul etmek harikaydı! Bir arabada çok sayıda kilometreyi kapsayan harika bir test günü, bu yüzden onun için çok iyi bir öğrenme deneyimi olmalıydı.

Mevcut Formula 1 makinelerinin yol tutuşu ve hızına hızlı bir şekilde adapte oldu ve sadece ilk birkaç koşudan sonra, çeşitli araba dengelerine sahip aracı hissetmek için onunla bazı test öğelerini tamamlamaya başlayabileceğimiz bir seviyeye kadar tempoyu artırmıştı.

Önseziye dayalı fikirleri olmaması için testleri kör yaptık ve teknik geri bildirimleri hedeflendi, performansa odaklandı ve test öğelerine hizalandı.

Lastikler Formula 1’in önemli bir parçasıdır, özellikle onları bir yarış stint’i üzerinden yönetmek, aynı zamanda tek bir zamanlanmış tur, bu yüzden Liam’ı çeşitli lastik durumuna, koşu türlerine ve yakıt yüklerine maruz kaldık.

Günün sonunda, optimum tur süresini elde etmek için sıcaklıkları yönetebildi ve manipüle edebildi.

Onunla çalışmak bir zevkti ve bu kısa çalışma ilişkisinden büyük bir potansiyele sahip olduğunu ve motor sporlarında çok parlak bir geleceğe sahip olacağını şimdiden görebiliyoruz!”

Franz Tost (Takım Müdürü)

“Liam Lawson bugün Young Driver testinde bizim için sürdü ve söylemeliyim ki çok iyi bir iş çıkardı, 125 turu sorunsuz bir şekilde tamamladı ve tur süresi çok rekabetçiydi.

Gün boyunca bize iyi geri bildirimde etti, onunla birçok farklı kurulum yaptık ve gerçekten güçlü birçok veri topladık.

Bu, aracın genel anlayışı konusunda bize daha fazla yardımcı olacak, gelecek yıl yeni bir arabamız varken, bugün toplanan tüm veriler yine de 2022’de bize yardımcı olacak. Liam bugün harika bir iş çıkardı.

Yuki de direksiyonda görevliydi ve gelecek yıl çalışacak yeni lastikle test programından sorumluydu.

Bugün orada birçok önemli veri topladık ve Pierre yeni 18″ lastikler üzerindeki testi yarın tamamlayacak.

Bu sezonun son sınavı ve böyle zorlu bir sezonun ardından tüm sıkı çalışmaları için takıma çok teşekkür etmek istiyorum. Tüm takım çok iyi bir iş çıkardı.”

2021 sezonu takımlar sıralaması

POSTAKIMPUAN
1Mercedes613,5
2Red Bull Yarış Honda585,5
3Ferrari323,5
4McLaren Mercedes275
5Alp Renault155
6AlphaTauri Honda142
7Aston Martin Mercedes77
8Williams Mercedes23
9Alfa Romeo Yarış Ferrari13
10Haas Ferrari0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.