ZANDVOORT’TA ALP’lerden Çifte Skor

Fernando Alonso (ESP) Alpine F1 Team A521. Dutch Grand Prix, Sunday 5th September 2021. Zandvoort, Netherlands.

Alpine F1 Takımı, inanılmaz, atmosferik Heineken Hollanda Grand Prix’sinde çift puanlık bir finişe ulaştı. Fernando Alonso, sondan bir önceki turda Carlos Sainz’ı nefes kesen bir sollamanın ardından altıncı sırada tamamlarken, Esteban Ocon dokuzuncu olarak bayrağı geçti.

Yarış, Fernando’nun Esteban ve Antonio Giovinazzi’yi 3. Alp çifti daha sonra tek pit stoplarına kadar istasyon tuttu, art arda turlara çıktı ve Soft Pirelli bileşimini Medium ile değiştirdi.

Fernando ve Esteban daha sonra lastiklerini ve tempolarını ilk on içinde rahat bir şekilde kalmak için yönettiler.

Esteban, sahanın gerilerinde başlayan Sergio Perez’e bir pozisyon kaybetti ve üst üste dördüncü puanlı finişini dokuzuncu sırada tamamladı.

Fernando, yarışın kapanış etaplarında cesur bir pasla anlaşmayı imzalamadan önce Sainz’lı Ferrari ile arasındaki farkı gofret-ince bir farkla kapattı.

Alpine F1 Takımı, Takımlar Şampiyonası’nda beşinci sırada kalmaya devam ediyor ve şimdi puanlarını daha da uzatmayı amaçlayan Monza’ya gidiyor.

P8’e başlayan Esteban Ocon, P9’u tamamladı:

“Direksiyonda olaylı bir yarıştı ve bugün puan almaktan memnunum. Başlangıç oldukça yoğundu, ama oradaki savaşlardan zevk aldım.

Bizim tarafımızda, muhtemelen bir veya iki daha yüksek bir pozisyon olma hızına sahiptik, ancak önemli zamanlarda mavi bayraklar gibi bazı durumlarda o kadar şanslı değildik.

Yine de takım olarak tüm hafta sonu iyi bir tempo sergiledik ve bundan memnun olabiliriz. Kurucular Şampiyonası için önemli bir puan ve aynı şeyin tekrarını hedef alarak Monza’ya geçiyoruz.

Geçen yıl orada rekabetçiydik ve hedef puan koşusuna devam etmek.”

Esteban Ocon

P9’a başlayan Fernando Alonso, P6’yı tamamladı:

Altıncı pozisyonla iyi puanlar alıyoruz ve tüm hafta sonu boyunca genellikle rekabetçi olduğumuzu düşündüm.

Başlangıcımız iyiydi, ama bir ve iki viraja çok yakındı ve etrafımdaki arabalara çarpmamak için geniş koşmak zorunda kaldım.

“Bizim için iyi bir hafta sonuydu.

Fernando Alonso

Daha sonra iyi bir ritme yerleştik ve sağlam bir yarış yürüttük. Sonunda Carlos’u [Sainz] sollamak harika hissettirdi, yarışın başlarında Ferrari’leri yakalayabileceğimizi düşünmüyordum.

Formumuzu Monza’ya taşıyıp taşıyamayacağımızı görmek ilginç olacak. Kuru spa ilk kez çok düşük bir downforce ile koştuk, bu yüzden orada iyi bir hafta sonu daha yapıp yapabileceğimize bakalım.”

İdari Direktör Marcin Budkowski: 

“Sonunda, sollamanın zor olmasını beklediğimiz bir pistte oldukça heyecan verici bir yarıştı.

Her iki sürücü de iyi başlangıçlara sahipti, ancak ilk turda biraz bir araya geldi. Neyse ki, bundan hiçbir şey çıkmadı ve Giovinazzi’yi hızlı bir şekilde geçmeyi başardık ve kendimizi lastiklerimizi tek bir durakta yürütmek için yönetecek bir konuma soktuk, ki bunu iyi yaptık.

Yarışın ikinci bölümü oldukça fazla aksiyon ve mücadeleydi. Esteban, Soft lastikli ve daha hızlı bir araçta bulunan Checo’ya [Perez] bir pozisyon kaybetti. Fernando, Carlos [Sainz] ile altıncı olmak için güzel bir mücadele yaptı.

Pierre [Gasly] ve Alpha Tauri’nin güçlü performansı, yapıcılar şampiyonasında beşincilik için bizden iki puan düşürmeleri anlamına geliyor.

Dövüş Monza’da devam edecek. Max’i inanılmaz bir kalabalığın önünde evinde kazandığı için tebrik ederim – tüm hafta sonu boyunca olağanüstü bir atmosfer oldu, çok uzun zamandır görmediğimiz bir atmosfer.”

Monako Grand Prix’i Haas İçin Kabus Gibi

Mercedes için geçişin zor olduğu pistte trafik sorunu

Islak Monako havasında Williams için hareketli bir gün

İyi görünüyordu ve araç iyi hissettiriyordu ama Q2’de olmadı.

Monako’da Yağmur Altında Gp’si

Daha düzenli bir Cumartesi günü geçirmemiz gerektiği

Monte Carlo’daki Circuit de Monaco’da antrenmanla başladı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.