Avusturya’daki Sport und Talk TV programında Red Bull yarış danışmanı Helmut Marko ile değerlendirdi

Max Verstappen, dramatik 2021 FIA Formula 1 Dünya Şampiyonası zaferini yansıtmak ve nefes kesen sonucun ardından neler olduğunu ortaya çıkarmak için Avusturya’daki Sport und Talk TV programında Red Bull yarış danışmanı Helmut Marko ile değerlendirdi.

Hollandalı, heyecan verici Abu Dhabi Grand Prix’sinin tartışmalı son turunda şampiyonluk rakibi Lewis Hamilton’ı geçerek yarışı ve 2016 İspanya Grand Prix’sinde zaferle Red Bull Racing’e ilk kez katıldıktan beş yıl sonra ilk F1 şampiyonluğunu kazandı.

24 yaşındaki Verstappen ve meksikalı takım arkadaşı Sergio Pérez – zaman zaman sürücüler sıralamasında dördüncü sıraya kadar harika bir şekilde sürdüler.

Şimdi önümüzdeki 2022 sezonunda her iki şampiyonluğu da kazanmaya kararlı olan Takım Müdürü Christian Horner ile sezon dışında çok çalışacaklar.

İşte Verstappen ve Marko’nun programdaki önemli cevapları:

1) 2021 F1 Dünya Şampiyonası şampiyonluğunu kazandığınız için aldığınız tebriklerden hangisi sizin için en çok öne çıkıyor, Max?

Hayır, sadece bir tane değil.

Sonunda herkesin benim için aynı olduğunu düşünüyorum, çünkü biri bir şey gönderdiğinde, elbette bunu her zaman çok güzel buluyorum. Ama evet, tabii ki, çok fazlaydı.

2) 2021 Abu Dhabi Grand Prix’sinin son turu Helmut’a özet yapabilir misiniz?

Ekibimiz sansasyonel davrandı.

Hemen yumuşak lastiklere geçti ve sonra, evet, Hamilton’ın hiç şansı yoktu. O (Max) daha sonra bana ne düşündüğümü sordu.

Kazanacaksın, her şey açıktı. Yarışı yarış koşullarında bitirmek isteyen Michael Masi’ye (FIA Formula 1 Yarış Direktörü) de kredi vermek gerekiyor.

Örneğin IndyCar veya NASCAR ile, yarışın yarış koşullarında tamamlanabilmesi için bir tur bile eklemeleri kuralı var.

Arada beş araba vardı ve onları gönderdi, böylece son turu sen kullanabileceksin. Hakem gibi, hakkı var ve böyle karar verirse, o zaman bu geçerli.

3) 2021 F1 Sezonundan sonra Lewis Hamilton ile olan ilişkinizi anlatabilir misiniz, Max?

Sonunda her şey yolundaydı.

Tabii ki bazı anlarımız oldu ve kızgın olabilirdi ama aynı zamanda güzel düellolar yaptık. . . Bu onu incitti, evet, son turda, orada olanlar. Ama saygımız var.

4) Max Verstappen’i keşfedip F1’e getirdiğin için gurur duyuyor musun Helmut?

Yani dört tekerleklide sadece bir yıl kesinlikle belirli bir riskti, ama Franz Tost ile Scuderia’da harika bir takımımız olduğunu biliyordum.

Hazırlığı yaptılar, eski arabalarla test yaptırdık. Bu yüzden iyi hazırlandığını biliyordum ve bir sonraki adım neredeyse daha da cesurdu.

(Daniil) Kvyat ne yazık ki çok fazla kaza geçirdi ve onu Red Bull Racing’e getirdik – bir taşkınlık oldu.

Ancak (Verstappen) cevabınız mükemmeldi, (Kimi) Raikkonen’i daha hızlı bir araç ve daha iyi lastiklerle 20 tur boyunca kontrol altında tutuyordu. Ve tabii ki, bu şekilde olduğu için mutluyum.

5) F1’deki gelecek planlarınız nelerdir, Max?

VERSTAPPEN: Şu an bulunduğum yerden çok mutluyum ve umarım bunu 10, 15 yıl daha birlikte yapabiliriz.

6) Max Verstappen ve Helmut Marko’nun paylaştığı özellikler nelerdir?

Aynı tutkuya sahibiz, kazanmak istiyoruz.

Bir arabayı limitte bu kadar ustaca hareket ettirdiğini görmek, evet, bu kalbimi ısıtıyor. Her zaman aynı fikirde olduğumuz için herhangi bir eleştiriye ya da başka bir şeye ihtiyacımız yok. Bu sürekli gelişmeler, sırada ne olduğunu görmek için sabırsızlanıyorum.

7) 2021 F1 Dünya Şampiyonası şampiyonluğunu baban Max ile nasıl yaşadın?

Verstappen: Araçtan indimğinde tabii ki onu çabucak gördüm.

Her şey, tüm Avrupa’da birlikte sürdüğümuz go-kart zamanından ve Formula 1’de olma hayali için, ama sonra da şampiyonluğu kazanmak için geri geliyor.

Belki 30-40 saniye kadardı ama babamın orada olması çok güzeldi.

8) İlk F1 Dünya Şampiyonası şampiyonluğunuz yeni sezona yaklaşımınızı nasıl değiştirecek, Max?

VERSTAPPEN: Galibiyetten sonra rahatladım çünkü bu her zaman hayalimdi, tabii ki, bir kez kazanmak ve şimdi gelen her şey sonunda bir bonus.

Ama ilk yarışa geri dönersem, tabii ki tekrar kazanmak istiyorum. Ve tekrar en hızlı arabaya sahip olduğumda, tekrar yapacağını söyledi.

Kevin Magnussen İspanya GP Değerlendirmeleri

McLAREN RACING, FORMULA E’DE YARIŞACAK

“Yaptığımız güncellemelerle aracımızın nasıl performans göstereceğini görmek ilginç olacak.”

1991’den beri Formula 1 İspanya Grand Prix’sine ev sahipliği yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.